Atatürk’ün Sanata ve Sanatçıya Verdiği Önem

Türk kültür varlıklarının kazılarla gün ışığına çıkarılması, korunup sergilenmesi ve tarih için bir belge olarak kullanılmasına büyük önem veren Atatürk, birçok arkeolojik kazının başlatılmasını sağladığı gibi, Alacahöyük ve Eti Yokuşu kazılarına bizzat katılmıştır.

Çeşitli tarihlerde Alacahöyük, Gavurkale, Ahlatlıbel, Efes, Bergama ve Aspendos Tiyatrosu’nu gezmiş, Aspendos başta olmak üzere çok sayıda tarihî eserin restore edilmesini sağlamıştır. Atatürk Dönemi’nde, arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlerin korunması ve sergilen­mesi amacıyla Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi başta olmak üzere 25 arkeolojik eserler müzesi açılmıştır.

Atatürk Istanbul Arkeoloji Müzesinde (1933)
Atatürk Istanbul Arkeoloji Müzesinde (1933)

Heykel sanatına büyük önem veren Atatürk, Türk büyüklerinin heykellerinin yapılmasını istemiştir. Bu düşünce doğrultusunda Barbaros Hayrettin Paşa’nın İstanbul’da dikilecek olan heykeline özel önem gösterdiği gibi 1935’te Mimar Sinan’ın heykelinin yapılması için yazılı emir vermiştir.

Neyyire Neyir Anlatıyor

Bir gece Dolmabahçe’den Atatürk’ün Şehir Tiyatrolarına geleceği haber verildi. Ben de karşı­lamak için hazırdım. Fakat, Paşa gecikti. Muhsin Ertuğrul kendisini beklemeden perdeyi saniyesi saniyesine açıp oyunu başlattı. Atatürk dört dakika geç kalmıştı.

Atatürk oyunun başladığını öğrenince lobide oturup, arayı bekledi ve arada içeri girdi. Atatürk piyesin bitiminde Muhsin Ertuğrul’u ayakta karşıladı. Oyun sonunda yanına gelen Muhsin Ertuğrul’a aynen şunları söyledi: “Sizi tebrik ederim. İşinizle ilgili ciddiyetiniz ülkenin gelişimini ciddiye aldığınızı gösterir. Biz geç kaldık, siz vazifenizi yaptınız. Eğer bir tek benim için perdeyi açmayıp oyunu başlatmasaydınız, bu dalkavukluktan ileri gitmez ve beni çok üzerdi. Ben herkesin her sahada işini bu kadar ciddiye almasını istiyorum. Ülke ancak böyle ilerler.” (Şakir Eczacıbaşı, Çağrışımlar, Tanıklıklar, Dostluklar, s.523)

Mimar Sinan Anıtı, Ankara
Mimar Sinan Anıtı, Ankara

Yorum yapın