Kök, Gövde ve Yapraklarından Yararlanılan Bitkiler Hangileridir?

Günlük hayatı kolaylaştırmak için bitkilerin kök, gövde, yaprak vb. kısımları birçok alanda yaygın olarak kullanılır. Havuç, turp, kereviz gibi bitki kökleri besin olarak tüketilir. Orkide bitkisinin kökünden elde edilen salep; içecek ve dondurma yapımında kullanılır.

Meyan bitkisinin kökü, tatlı ve şerbet yapımında, ayrıca göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü olması özelliği ile de bronşit tedavisinde kullanılır. Zencefil kökü, mide bulantısını önlemede etkilidir. Şe­ker pancarı kökünden şeker üretilir.

Pırasa, taze soğan, taze sarımsak, semizotu, patates, yer elması gibi bitkilerin gövdeleri, besin olarak tüketilir. Pata­tes bitkisinin yumru gövdesinden nişasta elde edilir. İlaç ve kozmetik ürün yapımında kullanılan sığla yağı ve baharat olarak kullanılan tarçın bitkilerin gövdesinden elde edilir.

Söğüt ağacının kabuğundan gaz giderici, ateş düşürücü ilaçlar üretilir. Çam ağacının gövdesi solunum ve idrar yolu iltihaplarının tedavisinde kullanılır. Çam sakızı ise yakı yapımında kullanılır. Çam, kavak, ceviz, köknar gibi uzun boylu ve dayanıklı bitki gövdelerinden kereste elde edilir.

Kauçuk ağacı, çam vb. reçineli bitkilerin gövdelerinden; cila, vernik, sabun ve dezenfektan madde üretiminde yararlanılır. Günümüzde kullandığımız keten gibi bazı kumaşlar, keten ve kenevir bitkilerinin gövde liflerinden elde edilir.

Ispanak, lahana, dereotu, tere, marul, semizotu, pazı, asma, ebegümeci, nane vb. bitkilerin yaprakları; besin olarak tüketilir. Defne yaprağı, nane, kekik vb. aromatik özellik taşıyan bitkilerin yaprakları baharat olarak kullanılır.

Kuru soğanın katmanlı beyaz kısmı yapraktır ve besin olarak tüketilir. Dıştaki kurumuş yaprakları ise boya yapımında kul­lanılır. İçecek olarak kullanılan çay, bitkinin yaprağından elde edilir. Zeytin yaprakları, kan şekerinin düşürülmesinde; nane yaprakları ise bulantı gidermede ve iştah açıcı olarak kullanılır.

Kekik yaprakları; mide ve bağırsak gibi sindirim yolu hastalıkları ile bronşit, boğmaca ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ilaç olarak kullanılır. Adaçayı yaprakları da kekik gibi boğaz ağrısı ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Kına bitkisinin yaprakları boya yapımında kullanılır. Aleo vera (Aleo vera) bitkisinin yaprağı, içeriğindeki aromatik ve uçucu yağlardan dolayı cilt bakım ürünleri ve parfüm üretiminde kullanılır.

Yorum yapın