Paratiroit Bezi Nerede? Paratiroit Bezi Hangi Hormonları Üretir Görevleri Nelerdir?

Tiroit bezinde konumlanmış dört küçük bezden oluşur. Salgıladığı hor­mona parathormon adı verilir. Parathormon, kandaki kalsiyum derişimini yükseltirken fosfat derişimini azaltır. Bu işlemi gerçekleştirirken kemik yıkımını uyararak kana kalsiyum geçişini sağlar. Kalsiyumun böbreklerden ve bağırsaklardan geri emilimini arttırarak atılmasını ön­ler.

Parathormon, besinlerden alınan ya da güneş ışığı yardımıyla deride sentezlenen inaktif D vitaminini karaciğerde ve daha sonra böbrekte aktif D vitamini hâline çevirir. Aktif D vitamini de bağırsakları etkileye­rek kalsiyum emilimini artırır.

Parathormon ile tiroit bezinden salgılanan kalsitonin hormonu, birbirle­rine zıt etki göstererek (antagonist hormonlar) kandaki kalsiyum-fosfat seviyesini dengede tutar.

Sinirlerde uyartı iletimi, kemik oluşumu, kasların kasılması, aktif taşı­ma, kan pıhtılaşması gibi hayati önem taşıyan olaylarda kalsiyum gereklidir. Bu nedenle vücutta kalsiyum dengesi çok önemlidir.

Kanda kalsiyum oranının düzenlenmesi
Kanda kalsiyum oranının düzenlenmesi

Parathormona zıt etki ile çalışan kalsitonin hormonu, kandaki kalsiyum değeri belirli bir düzeyi geçtiğinde salgılanır ve kandaki fazla kalsiyumun azaltılmasını sağlar. Böylece bu hormonlar, kandaki kalsiyum dü­zeyini belirli bir değer aralığında tutarak homeostaziye katkıda bulunur. Parathormon salgısının yetersiz olması durumunda böb­rek ve bağırsaklardan kalsiyum emilimi azalır. Kanda bulunan kalsiyum oranı düşer. Kalsiyum azlığı tetani hastalığına da neden olur.

Parathormon salgısının fazla olması durumunda kemik ve kaslardaki kalsiyum kana geçer. Kas güçsüzleşir, kemikler zayıflar. Kanda kalsiyum oranı artar. Kandaki fazla kalsiyum, böbreklere taşınır ve burada fosfat iyonlarıyla birleşip böbrek taşlarını oluşturur.

Endokrin Bezler ve Hormonlar Nelerdir?

Yorum yapın