Yol Çizgileri Nedir? Yol Çizgileri Ne Anlama Gelir?

Taşıt yolunu şeritlere ayırarak araçların düzenli ve güvenli bir şekilde seyretmelerini sağlamak amacıyla kaplama üzerine çizilen çizgilerdir. Ayrıca park yeri olarak ayrılmış alanlarda araçların yerini belirlemek, yayaların güven­liğini sağlamak, sürücüleri yaklaşan tehlikelere karşı uyarmak amacıyla çizilen yol çizgileri de vardır.

Şeritleri ayıran yol çizgileriyle yaya geçitleri beyaz, gerekli görülmesi hâlinde sarı boya ile çizilir. Yazılar, işaretler ve park yasağını gösteren çizgiler durumuna göre beyaz, sarı veya kırmızı boya ile çizilir.

Yol çizgilerinin çiziliş şekline göre anlamları şöyledir:

Devamlı Yol Çizgisi: Bu çizgi boyunca hiç bir sebeple soldaki şeride geçilemez ve şeridin üzerin­den gidilemez. Üç şeritli ve iki yönlü yol kesimle­rinde en sağdaki şeride geçme durumu bu kuralın dışındadır.

Kesik Yol Çizgisi: Bu çizgi, kurallara uyul­mak şartıyla araçlar tarafından geçilebilir anlamı taşır.

Devamlı yol çizgisi ve Kesik yol çizgisi
Devamlı yol çizgisi ve Kesik yol çizgisi

Kesik ve Devamlı Yol Çizgisi: Yan yana çi­zilmiş kesik ve devamlı çizgilerin bulunduğu yol ke­simlerinde, araca en yakın olan çizginin anlamına göre hareket edilir.

Yan Yana İki Devamlı Yol Çizgisi: Bu çizgi, taşıt yolunu bölünmüş yol durumuna getiren ayırı­cı anlamındadır. Yan yana iki devamlı yol çizgisinin bulunduğu kesimlerde, karşı yönden gelen trafik için ayrılmış olan yol kısmına geçilemez.

Kesik ve devamlı yol çizgisi , Yan yana iki devamlı yol çizgisi
Kesik ve devamlı yol çizgisi , Yan yana iki devamlı yol çizgisi

Park Yeri Çizgileri: Park yeri olarak ayrılmış alanlarda araçların duracakları yerleri belirlemek üzere çizilen çizgilerdir.

Yaya Geçidi Çizgileri: Yayaların karşıya gü­venle geçmelerini sağlamak üzere taşıt yolu üzeri­ne çizilen çizgilerdir.

Park yeri çizgileri ve Yaya geçidi çizgileri
Park yeri çizgileri ve Yaya geçidi çizgileri

Yazılar ve İşaretler: Sürücülerin gidiş yönlerine göre yapmak zorunda oldukları hareketleri göstermek amacıyla taşıt yolu üzerine yazılan yazılar ve çizilen işaretlerdir.

Park Yasağı Çizgileri: Araçların park etmelerinin yasaklandığı kesimler­de bordür taşlarına çizilen çizgilerdir.

Yazılar ve işaretler, Park yasağı çizgileri
Yazılar ve işaretler, Park yasağı çizgileri

“Yol Çizgileri Nedir? Yol Çizgileri Ne Anlama Gelir?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba, ne yazık ‘ki ülkemizde bu devamlı çizgilere uyulmuyor örnek olarak 15 Temmuz şehitler köprüsünde seyir halindeyken bu ihlali yapan onlarca sürücü var ‘ki saymakla bitmez. Her sabah işe giderken yada eve dönerken bu hatsız sürücülerle karşı karşıya geliyorum. Ben onları bu platformdan sesleniyorum yapmayın.. Yolların kralı olmaz kuralları vardır..!!
    Kolay Gelsin,

    Yanıtla

Yorum yapın